Rehabilitácie na Fitloptách

Fitlopta, alebo aj nafukovacia gymnastická lopta, má veľa nesporných výhod, ktoré vám pomôžu pri bolestiach chrbta a zhoršenej stabilite. Rehabilitácie na fitloptách pomáhajú ale aj ako prevencia pred množstvom problémov kostrovo-svalového ústrojenstva. Ak hľadáte vhodný spôsob ako precvičovať svoje telo aj vo vyššom veku, bezpečne a pritom účinne, priblížime vám prínosy, ale tiež aj zásady cvičenia s fitloptou.

Dynamický sed

Z fitcentra sa fitlopty dostali do mnohých domácností. Pôvodne vznikli v 60. rokoch minulého storočia ako hračka pre deti, neskôr sa ich ujali fyzioterapeuti a zistili, že pri správnej veľkosti, vzhľadom na výšku človeka, obnoviť obnovenú telo po úrazoch . Najväčší postup zaznamenáva v dobe, kedy sa v kancelárii menujú za bežné stoličky v snahe vylepšiť držanie tela a minimalizovať nástenky viac hodinového sedenia.

REHABILITÁCIE NA FITLOPTÁCH

Fitlopta kontroly tzv. dynamický sed . Tým, že nie je stabilná, nemá operadlovú časť a neustále na nej musíme udržiavať rovnováhu, aktivovať sa hlboké svaly v prvej časti tela, dolná polovica tela, aj v oblasti brucha a trupu.

Na tento druh sedenia si musíte zvyknúť iba pozvoľna. Aj keď na pocit nejde o nič ťažké, už 20 minút dynamického sedenia na úvod sa druhý deň môže zmeniť na celú svoju bolesť.

Prispôsobte veľkosť lopty svojmu telu a zdatnosti.

Fitlopty sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Najdôležitejším parametrom je priemer lopty, ktorý bude súvisieť s vašou výškou . Ak máte viac ako 180 cm, používame po fitlopte s priemerom 75 cm, pre výšku 165 – 180 cm sa odporúča priemer 65 cm a pre ľudí s výškou 150 – 165 cm postačí fitlopta s priemerom 55 cm. Ak si nie ste istí alebo zabudnete, akú veľkosť použijete, odmerajte dĺžku od svojho ramena po koncoch prstov na ruke .

Túto cvičebnú pomôcku treba nafúkať do takej plnosti, aby si svoj guľatý tvar udržal aj po zaťažení . Neskúsení cvičenci môžu na úvod začať aj s mäkšou loptou . Rýchlejšie si osvoja polohy tela na fitlopte a tie správne pohyby, ktoré sa udržujú v stabilite.

Ak aj vážite viac, nebojte sa o nosnosť fitlopty . Sú vyrobené z moderných a pevných vinylových materiálov so štandardnou nosnosťou 150 kg. Kvalitnejšie modely majú nosnosť až 300 kg.

Ako má vyzerať správne sedenie na fitlopte?

Základná pozícia v sede by mala platiť nasledovne:

  • Sedieť nesmie byť hlboký – mali by byť z toho, že by mohli byť bez problémov vstať. To znamená, že úroveň bedrových kĺbov musí byť o malý kúsok vyššie ako kolená.
  • Sadnite si do stredu lopty tak, aby sa vám podarilo dotýkať sa povrchu lopty.
  • Chodidlá dajte na šírku ramien a pevne ich oprite o podlahu či podložku.
  • Vytiahnite chrbát smerom hore a hlavu držte vzpriamene.
  • Brušné svaly stiahnite, lopatky a ramená spustite mierne dozadu.

Už len v tejto polohe dokáže aktivovať veľké množstvo svalov jadra , ktoré sú pri bežnom zhrbenom sedení nevyužívané, čo v konečnom dôsledku spôsobuje časté bolesti chrbtice. Mierne pohupovanie smerom dopredu-dozadu, doľava-doprava (aspoň 10 -15 minút denne) prospeje vašej stabilite bez rizika zaťaženia kĺbov.

Ďalšie druhy rehabilitácii